Starostlivosť o reťaz s Motul Chain Kit

Starostlivosť o reťaz s Motul Chain Kit

|

Sezóna motocyklov je už v plnom prúde, aj napriek obmedzeniam – či už poveternostným alebo tým vládnym a s tým prichádza ruka v ruke aj údržba motocykla. Medzi najčastejšie úkony patrí starostlivosť o sekundárnu reťaz.

S reťazami je práca, ale stále je to to najefektívnejšie riešenie prenosu sily z prevodovky na zadné koleso. Alebo snáď poznáte nejaký špeciál z MotoGP, ktorý by mal kardan či remeň? Tak vidíte. Reťaze jednoducho potrebujú častejšiu údržbu, občas dopnúť, občas namazať. Teda, nemazať je zle, ale iba mazať, to tiež, potom si akurát na reťazi vytvárate väčšie a väčšie vrstvy brúsnej pasty. Aby vám reťazová sada vydržala čo najdlhšie, je potrebné ju najprv vyčistiť, a potom namazať.

Na čistenie aj mazanie sekundárnej reťaze potrebujete vhodnú chémiu a dobrú kefu. Presne tieto veci nájdete v produkte, ktorý značka Motul ponúka v balíčku nazvanom jednoducho Motul Chain Kit, pričom ide o najžiadanejší tovar francúzskeho výrobcu v danom segmente. Niet sa čo čudovať, veď tu máte všetko potrebné.

Prvou vecou z tohto setu, ktorú vezmete do ruky, bude určite čistič reťaze C1 Chain Clean, teda 400ml sprej s bezchlórovým zložením, ktorý rozpúšťa a čistí staré usadeniny vrátane piesku, blata, oleja a predovšetkým minule dodaného maziva.

Okrem chemického má čistenie tiež svoju mechanickú časť, a na tú vám poslúži 25cm špeciálna kefa na čistenie reťaze s dvoma hlavami - jednu máte priamo na reťaz, druhú treba na reťazové kolesá. A keď máte vyčistené, môžete namazať, a k tomu slúži tretí produkt v sete, a tým je C2 + Chain Lube Road +, teda vysoko viskózne syntetické mazivo v spreji opäť v objeme 400 ml. To bolo vyvinuté špeciálne pre cestné motocykle, je veľmi adhézny (teda neodstrekuje ani pri vysokých rýchlostiach) a obsahuje dnes tak obľúbené PTFE zložky, ktoré ešte ďalej znižujú trenie reťazových článkov a zaisťujú vysokú ochranu proti opotrebovaniu i pri extrémnom zaťažení. Mazivo má ľahko belavú farbu vďaka prídavku teflónu a bielych mazív, preto je zrejmé, v akej časti prebehla aplikácie spreja správne a kde naopak chýba.

Sadu na čistenie reťaze nájdete v Inter Cars pod objednávacím číslom MOTUL CHAIN KIT. Inter Cars je od roku 2018 oficiálnym distribútorom značky Motul na Slovensku.