Spoločnosť Castrol oslavuje 120 rokov inovácií

Spoločnosť Castrol oslavuje 120 rokov inovácií

|

Castrol, popredný svetový výrobca, distribútor a marketér špičkových olejov, mazív, plastických mazív a služieb spojenými s automobilmi, slávi v tomto roku 120. výročie svojej existencie.

Spoločnosť založil v Anglicku v roku 1899 Charles Wakefield pod názvom CC Wakefield & Company. Pôvodne ponúkala jeho spoločnosť mazivá pre železnice a pre ťažké stroje. Wakefield bol ale od začiatku človekom, ktorý udáva tempo vývoja, svoju cestu k úspechu videl v nástupe automobilizmu a rozhodol sa preto pre vývoj mazív pre automobilové a letecké motory.
Na začiatku 20. storočia preto vyvinula spoločnosť špeciálne mazivá práve pre tieto typy motorov, ktoré potrebujú oleje nielen dostatočne viskózne, aby tak dokázali mazať motor ihneď od studeného štartu, ale tiež oleje pracujúce pri veľmi vysokých teplotách. Nový produkt, vyrobený zo zmesi ricínového a rastlinného oleja, dostal názov Castrol.

Keď spoločnosť CC Wakefield pomohla presadiť nový typ motorového oleja, vyvinula tiež novú metódu, ako získať pozornosť zákazníkov a upozorniť ich na nový produkt: bol to sponzoring. Meno Castrol sa začalo objavovať na transparentoch a práporoch pri leteckých súťažiach, automobilových pretekoch a pri pokusoch o prelomenie pozemných rýchlostných rekordov. Čoskoro sa Castrol stal najrýchlejším olejom na svete, bol pri prvom priekopníckom lete cez Atlantský oceán bez medzipristátia, ako aj u nového rýchlostného rekordu na súši. Major Henry Segrave bol prvým človekom, ktorý vyvinul rýchlosť viac ako 320 km/h v pozemnom vozidle – a 11. marca 1929 ďalej prekonal terajší pozemný rýchlostný rekord, keď dosiahol rýchlost 372 km/h pri floridskom Daytona Beach s 23,9 litrovým motorom v aute nazvanom „The Golden Arrow“ (Zlatý šíp).


Nasledujúce roky potvrdili, že doménou spoločnosti sú nielen autá a lietadlá. Keď bola v roku 1967 spustená na vodu jedna z najslávnejších zaoceánskych lodí na svete Queen Elizabeth II, poháňali ju práve mazivá značky Castrol. Loď urazila na mori viac ako 9 miliónov kilometrov (čo je viac než 13 ciest zo Zeme na Mesiac a späť) a zviezla 2,5 milióna pasažierov, vďaka čomu sa stala jednou z najdlhšie slúžiacich expresných linkových lodí histórie.
V rokoch 1974-1981 stálo meno Castrol za mnohými z najslávnejších míľnikov automobilovej rely. Roku 1974 sa spoločnosť stala hlavným sponzorom Don Capasco Rally, ktorá tak bola premenovaná na Castrol International Rally. Preteky sa konali v Austrálii v lesoch okolo Canberry a prilákal veľké množstvo návštevníkov. Podujatia sa zúčastnila rada popredných automobilových pretekárov aj tímov z Austrálie a Nového Zélandu a súťažili tu aj šampióni svetovej rely Ari Vatanen a Stig Blomqvist.

Roku 1983 sa Castrol ako sponzor a podporovateľ zapojil do týmu Richarda Nobla, ktorého cieľom bolo prekonať svetový pozemný rýchlostný rekord. Svoj cieľ dosiahol 4. októbra 1983 v prúdovom automobile Thrust 2, ktorého konštruktérom bol John Ackroyd a vývoja bŕzd a kôl sa zúčastnil Glynne Bowsher. Rekord zostal neprekonaný takmer 14 rokov.
V roku 2009 sa meno Castrol stalo ďalším synonymom v športe, keď spoločnosť uzatvorila partnerstvo s futbalovou hviezdou Cristianom Ronaldom a podporila jeho účasť v svetovom poháre roku 2010. Päťnásobný držiteľ titulu Futbalista roka FIFA a jeden z komerčne najúspešnejších mužov svetového futbalu sa na ďalšie štyri roky stal reprezentantom a ambasádorom značky a tvárou výrobcu mazív.

Keď vozidlo NASA Curiosity Rover v roku 2012 zahájilo svoju jedinečnú misiu na Marse, hralo ústrednú úlohu v bezproblémovej činnosti všetkých jeho komponentov priemyslové mazivo Castrol, od kôl až po kamery. Zloženie maziva bolo vyvinuté špeciálne pre vesmírny program, aby dokázalo pracovať pri teplotách od -80 až do +204 stupňov Celzia.
Roku 2017 sa Castrol stal partnerom tímu Renault Sport Formula One a na ďalších päť rokov sa dohodol na podpore ich pretekárskeho úsilia pri majstrovstvách sveta. Castrol dodáva mazivá pre všetky závody Formule 1.
Inováciu má Castrol v génoch


Nielen po uplynulých 120 rokov, ale aj dnes formuje podnikanie spoločnosti Castrol história priekopníctva a vývoj inovácií, ktoré napĺňajú potreby aj očakávania zákazníkov. Rovnako globálne trendy, ktoré sú pohonom súčasných zmien, ako je digitalizácia a urbanizácia, iba posilňujú a akcelerujú zameranie spoločnosti Castrol na udržateľné a pokročilé technologická riešenia. Tie ovplyvňujú spôsob konštrukcie motorov: sú menšie, no napriek tomu účinnejšie. Uvedený vývoj v konštrukcii motorov znamená pre olej vyššie nároky a zvýšené tlaky.

Ako obranu proti treniu znižujúcemu výkon vyvinula spoločnosť Castrol náš najsilnejší, najpokročilejší motorový olej, Castrol EDGE s technológiou Fluid TITANIUM. Pri testoch výskumníci pozorovali, ako olej transformuje svoju štruktúru na molekulárnej úrovni. Olej bol stlačený pôsobením vysokého tlaku a nasledovne bol skúmaný pomocou röntgenového žiarenia emitovaného z elektrónov pohybujúcich sa takmer rýchlosťou svetla. Tým sa preukázalo, že olej Castrol EDGE s technológiou Fluid TITANIUM fyzicky mení svoju štruktúru a v miestach extrémneho tlaku sa stáva tuhším, čím bráni kontaktu kovových súčastí a znižuje trenie. Keď tlak ustúpi, vracia sa olej späť do stavu voľného toku. Olej Castrol EDGE s technológiou Fluid TITANIUM je silnejší pod tlakom, transformuje svoju štruktúru a trenie znižujúce výkon redukuje o 20 %*

Ako vidíme, za posledných 120 rokov, kedy na trhu pôsobí spoločnosť Castrol, sa toho zmenilo veľa: autá, technológie mazív ako aj technologické riešenia použité v motoroch. Najvyššia kvalita produktov Castrol, na ktoré sa spoliehajú ďalšie a ďalšie generácie vodičov a ktoré sú testované v každodennej prevádzke aj v extrémnych podmienkach motoristického športu, tá ale ostáva nezmenená.
Kvalita takto testovaných produktov dokonale odzrkadľuje slogan spoločnosti Castrol: „Je to viac než olej. Je to kvapalinové inžinierstvo.“