LED žiarovky H4 a H7 sa už môžu legálne inštalovať aj na Slovensku

LED žiarovky H4 a H7 sa už môžu legálne inštalovať aj na Slovensku

|

Už aj slovenskí vodiči môžu legálne inštalovať H4 a H7 LED žiarovky do hlavných svetlometov vybraných vozidiel, avšak nezabudnite sa presvedčiť o tom, či sú povolené aj pre Vaše vozidlo. Nájdete ich aj v ponuke Inter Cars.

OSRAM uvádza na slovenský trh prvé náhradné LED H4/H7 svetelné zdroje spôsobilé na bezpečnú a spoľahlivú prevádzku v cestnej premávke. Slovenskí majitelia mnohých typov osobných a úžitkových vozidiel si tak môžu legálne namontovať do svetlometov náhradné LED svetelné zdroje NIGHT BREAKER H4 LED alebo NIGHT BREAKER H7 LED namiesto technologicky starších halogénových žiaroviek. LED žiarovky je možné inštalovať do stretávacích alebo diaľkových svetiel vozidiel, ktoré sú uvedené v prílohe osvedčenia o vnútroštátnom typovom schválení komponentu Ministerstva dopravy Slovenskej republiky (osvedčenie č. K-01863-00 pre H4 a č. K-01864-00 pre H7). V súčasnosti sem patrí viac ako 250 typov a modelov osobných automobilov značiek Austin, Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroen, Dacia, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Land Rover, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Rover, Seat, Škoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen, úžitkových vozidiel značiek Citroen, Fiat, Ford, MAN, Mercedes-Benz, Peugeot a Volkswagen, ako aj obytné vozy Hymer a LMC. Zoznam schválených vozidiel sa bude postupne rozširovať.

Aktuálny zoznam schválených vozidiel spolu s návodom, prípadne požadovaným montážnym príslušenstvom a podrobnými podmienkami pre legálnu montáž je k dispozícii na webovej stránke držiteľa osvedčenia pre tieto prvé schválené LED žiarovky: www.osram.sk/led-legalne.

Vodiči starších alebo menej vybavených vozidiel môžu svoje vozidlá legálne a bez nutnosti zápisu do technického osvedčenia (technického preukazu) vybaviť najnovšou technológiou LED. Budú mať nielen oveľa lepšiu viditeľnosť a s ňou spojenú vyššiu bezpečnosť, ale aj nižšiu spotrebu paliva a úsporu nákladov na častú výmenu halogénových zdrojov, ktoré nemôžu konkurovať zdrojom LED. Nová výkonná LED žiarovka so studeným bielym svetlom podobným dennému osvetľuje vozovku až o 230 % jasnejšie, s výrazne vyšším kontrastom a väčším dosvitom. Jej používanie pomáha znižovať riziko nehôd spôsobených nedostatočným osvetlením vozidla. Navyše posúva vzhľad vozidla na vyššiu úroveň. V porovnaní s bežnými halogénovými žiarovkami sú komponenty NIGHT BREAKER LED lepšie aj z hľadiska odolnosti voči vibráciám a majú až 5-krát dlhšiu životnosť.

Po výmene je potrebné na ľahko prístupnom mieste v okolí svetlometu vylepiť priložený výrobný štítok a ďalej štítok s číslom typového schválenia komponentu. Ten sa lepí na kábel LED žiarovky. Keďže každé vozidlo po montáži komponentu (náhradného LED svetelného zdroja NIGHT BREAKER H4/H7 LED) musí plniť príslušné technické požiadavky na montáž osvetlenia a odrazových skiel, je po inštalácii LED žiaroviek v obi dvoch svetlometoch potrebné nechať svetlomety odborne skontrolovať a nastaviť, aby nedochádzalo k oslňovaní protiidúcich vozidiel.

LED žiarovky je možné namontovať aj svojpomocne, avšak v prípade inštalácie v odbornom servise zákazník získava na náhradné LED svetelné zdroje NIGHT BREAKER LED 5-ročnú záruku v porovnaní so štandardnou 4-ročnou zárukou. Pre niektoré vozidlá je na legálnu inštaláciu potrebné špeciálne montážne príslušenstvo (kryt, adaptér, Canbus). Jednotlivé montážne kombinácie sú uvedené v zozname schválených vozidiel na webovej stránke držiteľa osvedčenia. Náhrada alebo kombinácia s neoriginálnym príslušenstvom alebo LED žiarovkami iných výrobcov nie je povolená.

Ďalšie informácie nájdete na adrese: www.osram.sk/led-legalne

Náhradné LED svetelné zdroje s osvedčením Ministerstva dopravy SR ako legálna náhrada za halogénové žiarovky H4 a H7– OSRAM NIGHT BREAKER LED.

LED žiarovky OSRAM Night breaker nájdete aj v Inter Cars, v našom e-Cat na tomto odkaze.